Grudi
Povećanje grudi izvodi se ugrađivanjem specijalnih grudnih umetaka. Tako povećane grudi dobijaju normalan i neupadljiv oblik. Grudi su meke, a umetak ne može da se osjeti spolja. One zadržavaju svoju zategnutost, a imaju pokretljivost normalnih i dobro razvijenih grudi.
Većna pacijentkinja ne želi da im grudi budu ogromne, ali vole da su toliko velike da zadovolje njihova unutrašnja osjećanja željenog izgleda. Problem su uglavnom nerazvijena veličina ili asimetrija dojki, dok kod nekih žena (koje su bile zadovoljne svojim grudima u mladosti) često nakon gubitka težine, porođaja ili kao rezultata starenja, dolazi do gubitka volumena i promjene oblika dojki.
Augmentacijom grudi može se povećati veličina i oblik vaših dojki kao i da se dobije proporcionalni oblik koji će odgovarati konfiguraciji vašeg tjela, a koje ste vjerovatno Vi oduvjek željeli.
KANDIDATI ZA UVEĆANJE GRUDI
Mnoge žene postavljaju sebi pitanje da li su one pravi kandidat za povećanje grudi? Da bi dobili pozitivan odgovor na ovo pitanje morate da ispunjavate nekoliko uslova tj. da posjedujete sljedeće indikacije:
- da ste previše opterećeni veličinom vaših grudi,
- da postoji nesklad u obimu vaših kukova i obimu vaših dojki. Tako da odjeća koja vam prikladno stoji i odgovara veličini vašeg struka vrlo često je suviše velika u predjelu vaših grudi,
- da postoji asimetrija u veličini i obimu vaših grudi,
- da su vaše grudi postale male i da je njihova forma izgubljena nakon porođaja ili gubitka težine,
- da postoje određene kongenitalne deformacije dojke.
Ukoliko ste odlučili da uradite povećanje vaših grudi, morate tačno da znate kako želite da izgledaju vaše dojke.
PREOPERATIVNA PROCJENA PACIJENTA
Na prvom pregledu doktor će od vas uzeti anamnestičke podatke koje bi obuhvatile informaciju da li ste alergični na neke ljekove, da li ste preležali ili se lječite od neke bolesti, ranije hirurške zahvate uračunajući eventualnu biopsiju dojke, i da li uzimate neke ljekove. Kazaćete da li je ko u porodici bolovao od kancera dojke i kakvi su im bili rezultati mamografije. To je značajno za dobijanje kompletne informacije.
OPERATIVNI TOK:
Operacija povećanja grudi se izvodi pod opštom anestezijom. Boravak na Klinici iznosi jedan do dva dana, a izuzetno se vrši i ambulantno. Nakon dva do tri dana moguć je po pravilu lakši rad (kućni poslovi, kancelarija).
Izvođenje reza: Rez dugačak 4-5 cm je dovoljan za izvođenje ove operacije. Može da se smjesti ispod pazuha ili u prevoju dojke, ili kružno oko bradavice. Nakon egzaktnog pregleda, u zavisnosti od slučaja do slučaja donosi se odluka koji rez je najbolje rješenje u svakom pojedinačnom slučaju.
Rane komplikacije su kod ove operacije rjetke, ali takođe moguće. Najteže komplikacije se odnose na tzv. otvrdnjavanje dojke (obrazovanje kapsule), koja može da nastane nakon nekoliko mjeseci ili godina u većoj ili manjoj meri, pri čemu to nije pravilo. Smještanjem umetka iza grudnog mišića može bitno da se smanji mogućnost obrazovanja kapsule. Zato treba provjeriti da li postoji mogućnost smještanja umetka iza mišića. Na osnovu današnjih medicinskih iskustava, preporučuje se ovaj postupak, pošto time mogućnost obrazovanja kapsule u smislu kontrakcije (enormnog otvrdnjavanja novooblikovane dojke) postaje zanemarljiva.
MJESTO POSTAVLJANJA INCIZIJE ZA POVEĆANJE DOJKI
Incizija (rez) može biti urađena u prevoju dojke oko donje ivice bradavicnog koluta (areole), ispod pazušne jame ili rjeđe u nivou pupka. Kožna incizija je potrebna da bi se prstupilo mjestu postavljanja implantata i da se za njega napravi adekvatni prostor (džep ). Dužina reza kreće se od 4-6 cm ili manje zavisi od veličine i vrste implantata kao i mjesta postavljanja. Implantat se plasira u džep (implant pocket) koji se formira tj. ispreparira.
Najčesce upotrebljavane lokacije za postavljanje implantata za povećanje i oblikovanje dojki
1.neposredno ispod žljezdanog tkiva dojke (tzv. subglandularno). Preporučljiva je samo kod žena koje imaju dovoljno žljezdanog tkiva. Nedostaci subglandularne pozicije jesu vidljivost implantata, moguća ružna naboranost kože, neprirodan izgled, veća mogućnost otvrdnjavanja i distorzije implantata. Prednost jeste brži oporavak.
2.djelimično ispod pektoralnog mišića (djelimično subpektoralno) djelimično ispod žljezde (Partial Submuscular – Dual Plane). Dual plane tehnika podrazumjeva preparisanje u dva nivoa ispod pektoralisa i ispod žljezdanog tkiva i nudi prednosti posebno kod mršavih pacijenata sa umjereno opuštenim dojkama. Dual Plane tehnika može biti od koristi za pacijente čije su dojke negdje u zoni izbora izmedju augmentacije (povećanja) dojke versus povećanje i zatezanje (augmentation-mastopexy). Razlike izmedju subpektoralne i dual plane augmentacije su subtilne.
- potpuno ispod pektoralnog mišića (subpectoral) i serratus-a (total submuscular) Zbog strukture i anatomije velikog grudnog mišića (pectoralis major) vrlo je rjetko da se implantat nalazi samo ispod mišića jer je u donjem polu uglavnom pokriven fascijama i vezivnim tkivom mišića koji ne prpadaju grupi pektoralnih. Prednosti su prirodniji izgled, mnogo manje opipljiv i vidljiv implantat. Ne javlja se naboranost u dekolteu. Manja je mogućnost pojave otvrdnjavanja tkiva oko implantata. Nedostatak je nešto bolniji i duži oporavak kao i duže vrjeme potrebno da implantat legne nakon intervencije. Izuzetno rjetko kod opuštenih dojki moguća je pojava double-bubble fenomena koji se ogleda u tome što tkivo dojke visi preko implantata koji je mišićem fiksiran na anatomsku poziciju.
Normalnim aktivnostima se možete vratiti nedelju dana nakon operacije grudi, u zavisnosti od posla kojim se bavite. Seksualnu aktivnost treba izbjegavati najmanje nedelju dana nakon hirurškog zahvata. Nakon toga morate biti pažljivi i oprezni sa vašim grudima najmanje mjesec dana nakon operacije.
KOMPLIKACIJE
Operacija uvećanja dojki ima svoj rizik kao i svaka druga operacija. O subjektu rizika i mogućim komplikacijama najbolje je konsultovati se doktorom. Povećanje grudi će učiniti da vaše dojke izgledaju savršeno. Mnoge žene koje su uradile uvećanje grudi izgledaju privlačnije i imaju unutrašnje jako izraženo samopouzdanje.
Dobijeni rezultati augmentacijom su trajni. Međutim graviditet i prirodni proces starenja će eventualno izmjeniti veličinu i oblik vaših dojki koji se zapravo javlja kod svih žena i bez augmentacije. U takvim slučajevima moguće je uraditi dodatnu korekciju podizanja grudi.
Opuštanje dojki je posljedica više faktora: trudnoće, dojenja, slabosti vezivnog tkiva i biološkog starenja. Mastopeksija je hirurška intervencija kojom se podižu i oblikuju opuštene dojke. Pogodnosti laser intervencije u odnosu na klasičnu su mogostruke a najvažnije su preciznost i kvalitet reza, beskrvnost operacije, brže zarastanje i bolji kvalitet ožiljaka.
Postoji više modifikacija izvođenja rezova, zavisno od stepena spuštenosti bradavice i koluta. U nekom slučajevima je dovoljan rez iznad (periareollar approach) ili oko bradavičnog koluta (circumareollar approach). Ukoliko se radi o veoma opuštenim dojkama rez na dojkama radi se oko bradavičnog koluta (mamile), vertikalno prema prevoju dojke i u samoj brazdi ispod dojke. Konvencionalnom tehnikom na dojkama ostaju ožiljci u obliku sidra ili obrnutog slova T (inverted T technique). Pažnja je kod svih tehnika usmjerena na skraćivanje i kvalitet hirurških rezova i ujednačenost i jedrinu dojki nakon operacije.
Smanjivanje grudi
Rekonstrukcija dojke cilj: Nadoknađivanje nepostojećeg tkiva dojke nakon amputacije ili kod urođeno nerazvijene dojke.
Operativna tehnika: Amputirana dojka može se rekonstruisati na dva načina, uz pomoć silikonskog implantata ili sopstvenim tkivom.
Primjena implantata je lakši i jednostavniji način, ali pošto skoro uvjek postoji nedostatak kože, ona se najprije mora proširiti ekspanzijom u prvom aktu, primjenom takozvanog tkivnog ekspandera, ili se odmah ubacuje Becker-ova proteza-ekspander koja trajno ostaje.
U narednih nekoliko nedelja pacijentkinja dolazi na 5-7 dana kada se kroz posebno mjesto na koži ubacuju manje količine fiziološkog rastvora, tako da dolazi do postepenog punjenja implantata do željenog volumena.
Primjena sopstvenog tkiva sa trbuha ili leđa takođe je veoma zastupljena u rekonstrukciji dojke.
Savremeno lječenje maligne bolesti dojke danas podrazumjeva i primarnu rekonstrukciju kada se bolesnici odmah nakon amputacije izvrši nadoknada izgubljene dojke.
Nekoliko mjeseci nakon operacije može se izvršiti rekonstrukcija bradavice sa kožom vaginalnih usana, sa djelom bradavice zdrave dojke ili tetovažom, kao i eventualna dodatna korekcija u smislu postizanja simetrije sa drugom dojkom (smanjivanje i podizanje druge dojke).
Trajanje procedure i anestezija: Obadvije operativne tehnike izvode se u opštoj anesteziji, prva traje oko 1-1.5 h, a druga znatno duže.
Oporavak: Veoma kratak kod ubacivanja proteze-ekspandera, osim što treba dolaziti nekoliko puta zbog postepenog povećavanja volumena. Kod rekonstrukcije sopstvenim tkivom, odnosno kožno-mišićnim režnjevima, oporavak je znatno duži, jer se radi o velikom operativnom zahvatu.
Komplikacije: Otok, pojava seroma koji se produženo drenira, blaga asimetrija dojki, a kod rekonstrukcije tkivom sa stomaka rjetka pojava trbušne kile.
Rekonstrukcija dojke
Smanjivanje grudi je zahvalna operativna metoda koja uzdiže meke ili smežurane grudi i koja velike ili prevelike grudi smanjuje na željenu mjeru. Metoda je čisto operativna i predstavlja duži zahvat nego povećavanje grudi. Postoji mnoštvo operativnih metoda koje nalaze primjenu kod različitih slučajeva.
SMANJIVANJE GRUDI – CILJ
REZULTAT
Rezultat smanjivanja grudi je odličan, posmatrano kako sa kozmetičke tako i fizičke strane (smanjeno opterećenje kičme).
OPERATIVNI TOK
Izvođenje reza je danas standardizovano. Rez se pravi oko bradavica, vertikalno u odnosu na prevoj grudi i manje ili više rašireno u samom prevoju dojke. Konačni izgled reza ne može se unaprjed odrediti i po pravilu je manje ili više vidljiv samo vertikalni rez (od bradavice do prevoja dojke). Uvjek treba odvagati: postojeće (loše) stanje u poredjenju sa eventualno vidljivim ožiljkom i dobro oblikovanim grudima. Ponekad se samim uvećanjem dojke bez dodatnih rezova može rješiti opuštenost (lifting by implant).
POSTOPERATIVA
Boravak na klinici iznosi 1-2 dana. Dojke se podržavaju u novom položaju namjenski oblikovanim grudnjacima (postoperativni bustier) koji se nose nekoliko nedelja. U periodu od dvije nedelje očekivani otoci i krvni podlivi se povlače. Tih prvih nedelja dojke mogu biti pretjerano osjetljive te je poželjno izbjegavati fizički kontakt i intenzivnije aktivnosti. Povratak na posao zavisi od obima intervencije, oporavka i profesije. Promjene u osetljivosti bradavica uglavnom imaju prolazan karakter. Ožiljci su u početku tvrdi i ružičasti ali tokom nekoliko mjeseci omekšavaju i bljede. Generalno uzevši funkcija dojki u stvaranju mljeka i dojenju je očuvana.
MASTEKTOMIJA
Hiruško odstranjenje dojke je zahvat koji žene plaši, pa se o mastektomiji kao preventivi i rekonstrukciji grudi poslije nje nedovoljno zna.
Mastektomija je otklanjanje djela ili čitave dojke.
Postoji pet različitih tipova: „prosta“ ili „totalna“ mastektomija, modifikovana radikalna mastektomija, radikalna mastektomija, parcijalna i subkutana odnosno potkožna mastektomija (posle koje ostaje očuvana bradavica).
U prvoj se otklanja čitava dojka, ali ne i žljezde pod pazuhom, niti se uklanjaju mišići pod dojkom.
Dvostruka mastektomija, odnosno, odstranjenje obe dojke je još veća i teža operacija. Uz mastektomiju se može obaviti i rekonstruktivna operacija.
„Poslije operacija benignih ili malignih tumora dojke koje su sve češće, radi se kompletna ili parcijalna rekonstrukcija u zavisnosti od toga kako je urađena prethodna operacija“.
„Zadatak rekonstruktivnog hirurga je da primjenom različitih metoda i tkiva, uz pomoć vještačkih materijala, u ovom slučaju silikona, napravi dojku što približniju odstranjenoj.
Nekada je potrebno i drugu dojku, ukoliko je velika razlika, operisati i napraviti takozvanu simetrizaciju. Silikonski implantati je u rekonstruktivnoj i estetskoj hirurgiji dojke počeo da se primenjuje sedamdesetih godina jer ga organizam pacijentkinja veoma ljepo podnosi.
Alternativno je korišćenje trajnog silikonskog Becker expandera, koji se operativno plasira a neoperativnim pute dopunjuje fiziološkim rastvorom do željenog volumena može ali se ne mora zamenjivati silikon gelom punjenim implantatom. Ali, pored implantanta, moramo da nadoknadimo i kvalitetnu kožu koju uzimamo sa leđa, trbuha… Važno je da krajnji rezultat bude što bolji“.
VRSTE MASTEKTOMIJE
Sa sigurnošću može da se kaže da postoji nekoliko desetina pristupa mastektomiji i svaki od njih je uslovljen faktorima, kao što je veličina kancera, njegova lokacija i njegovo ponašanje (razvoj), kao i to da li pacijentkinja želi mastektomiju ili lumpektomiju. Vrsta hirurškog zahvata takođe zavisi i od toga da li je operacija profilaktička (preventivna) ili zahtjeva dodatni rekonstruktivni pristup.
Pacijentkinje koje se podvrgnu ovakvoj operaciji idu kući iz bolnice nakon kratkog perioda i gotovo uvjek se koriste drenažne cjevčice koje se prvobitno postavljaju unutar rane kako bi višak tečnosti, krvi i limfe mogao nesmetano da iscuri. Drenaža se skida nakon par dana, jer se pomenuta tečnost smanjuje svakim danom do 30 ml. Osobe koje su primorane da se podvrgnu potpunoj mastektomiji ostaju bez cjele dojke zahvaćene tumorom i često se sugeriše da se odstrani i druga dojka preventivno, jer postoji vjerovatnoća da se tumor pojavi i u njoj.
Modifikovana radikalna mastektomija, odnosno odstranjivanje cjele dojke i njenih propratnih sadržaja – masno tkivo i limfni čvorovi. U ovom slučaju pektoralni mišić ostaje sačuvan. Modifikovana radikalna mastektomija pomaže da se utvrdi da li se već postojeći tumor proširio negdje dalje, ispitivanjem limfnih čvorova (sentinel limfni čvor).
Radikalna mastektomija ili Halstedova mastektomija biva prvi put sprovedena 1882. godine. Ona se primjenjuje u slučajevima najtežeg oboljenja od tumora dojke. Kod radikalne mastektomije hirurg odstranjuje kompletnu dojku, njena okolna tkiva, masna tkiva, limfne čvorove, manje i veće pektoralne mišiće. U ovom slučaju se šanse za povratak tumora smanjuju na najveći mogući minimum. Radikalna mastektomija se primenjuje kod pacijentkinja kod kojih postoji pojava tumora u pektoralnim mišićima ili čak i u grudnom košu tj. mišićima grudnog koša. Ovaj hirurški zahvat se smatra jednim od najtežih u domenu tumora.
Mastektomija gde se koža ne otklanja je malo lakši oblik operacije ove vrste koja je sama po sebi veoma invazivna. Oboljelo tkivo se odstranjuje kroz incizije napravljene na areoli (tamnom krugu od bradavice dojke). U tom slučaju je dosta lakše raditi dodatnu rekonstrukciju izgleda dojke nakon ozdravljenja od prvobitne operacije. Mana ovog hirurškog zahvata može da bude ukoliko pacijentkinja boluje od posebne vrste inflamatornog tumora koji uključuje i ćelije kože. Pored pomenutog postoji i hirurški zahvat gdje se bradavica ne otklanja (obično se vrši kod benignih tumora).
Profilaktična mastektomija tj. preventivna mastektomija koristi se isključivo kao mjera zaštite za mogući nastanak tumora u budućnosti. Hirurškim zahvatom se odstranjuju sva tkiva pogodna za nastanak potencijalnog tumora. Osobe koje imaju BRCA1,2 mutaciju gena veoma lako mogu da nasljede tumor na sebe, a da to ni ne shvate dok ne bude kasno. Ovaj hirurški zahvat odstranjivanja tkiva dojke zahvata svo tkivo ispod kože dojke sve do grudnog koša, čak i tkivo oko dojki mora da bude otklonjeno sa obje strane dojki. S obzirom da se tumor dojki razvija u mlječnim žljezdama i one moraju biti otklonjene. Ovaj region podrazumeva neka tkiva oko i ispod pazuha i ispod donjeg dela grudnog koša. Ovakav genetski faktor gotovo uvek ukazuje na skori nastanak tumora i primjenom profilaktičke mastektomije gotovo i do 100% se smanjuju šanse za nastanak tumora dojke.